O membră a Comisiei de Epidemiologie din Ministerul Sănătății tună împotriva primarilor din județul Călărași, somându-i să îndemne locuitorii să iasă în număr mare în calea echipelor mobile de vaccinare
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Camelia Truică, o doctoriță din Călărași care a lucrat la DSP și a făcut saltul către Ministerul Sănătății, s-a transformat în avertizor național pe Facebook, somându-i pe primarii și liderii comunităților din județul ei să facă presiuni pentru vaccinarea cetățenilor cu serurile experimentale Covid, care, de altfel, este și rămâne voluntară - indiferent de insistențe, informări, implicări și isterii. Avocata Vaccinului îi amenință cu tragerea la răspundere pentru pretinsele dezastre sanitare care pândesc la orizont în lipsa conformării a cât mai mulți dintre români. Totul, pentru a salva imaginea lamentabilelor inițiative ale ministrei Ioana Mihăilă și ale colonelului Valeriu Gheorghiță, printre care și caravanele de vaccinare prin sate și prin răzoare.
Ne amintim și de felul cum șeful CNCAV, Valeriu Gheorghiță, i-a amenințat cu viitoarea carantinare a localităților pe 6 primari din județul Gorj care nu au dorit să asigure un spațiu pentru echipele mobile de vaccinare trimise la ei în comune, explicând simplu că: „La noi nu sunt doritori de vaccinare!”.
Dar să vedem cum insistă fosta desepistă de Călărași, ajunsă membră a unei comisii din Ministerul Sănătății:
„În atenția primarilor din județul Călărași, aleși, reprezentanți ai locuitorilor din localitate, lideri ai lor și responsabili de aplicarea măsurilor de sănătate publică în localitatea lor! Dragilor, indiferent de apartenența dumneavoastră politică, deoarece pe mine nu mă interesează decât sănătatea oamenilor, vă comunic că :
1)din data de 1 iulie voi face publică pentru fiecare deplasare a unei echipe mobile de vaccinare, numărul de persoane vaccinate, ceea ce denotă implicarea dumneavoastră în informarea și mobilizarea la vaccinare a locuitorilor localității de a cărei stare de sănătate publică sunteți răspunzători;
2)mă voi implica prin poziția mea de membru al comisiei de epidemiologie a MS să fie stabilite criterii de carantinare a localităților in care acoperirea vaccinală împotriva COVID 19 să aibă pondere corelată cu numărul de cazuri.
Acum este bine, dar dacă nu ne vaccinăm, NU va fi bine! Aveți prin HG responsabilități privind vaccinarea. Mobilizati-va, această „stare de bine”, nu va dura!”, a scris Camelia Truică pe Facebook pe 29 iunie 2021, stârnind aprecierile și felicitările comentatorilor ei preferați - dintre care unii erau disperați că nu puteau distribui apelul la mobilizare, pesemne din cauza setărilor de confidențialitate. Nu-i nimic, ActiveNews le vine în întâmpinare - dar nu așa cum s-ar fi așteptat ei - publicând mesajul fostei desepiste, pe care îl considerăm cel puțin o depășire a competențelor, dacă nu un abuz în serviciu.
Pentru că veni vorba de responsabilități, doamna doctor ar putea să nu-și mai depășească atribuțiile făcând pe jandarmul național în slujba Ministerului Sănătății, dat fiind că același minister a scris negru pe alb că vaccinarea este voluntară, neobligatorie, orice constrângere din partea superiorilor fiind în afara legii.
Spre disperarea doamnei doctor, mai există primari și chiar și medici care nu joacă în hora vaccinării cu arcanul - a se vedea modelul comunităților locale din județul Satu Mare. Înțelegem că nici în județul Călărași situația nu diferă prea mult, fiindcă în caz contrar d-na Truică n-ar fi avut ocazia să se dedea la asemenea îndemnuri ultimative.
![](https://www.activenews.ro/documente/truica.png)
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Persoane: Camelia Truică Ioana Mihăilă Valeriu Gheorghiță
Locații: Călăraşi județul Călărași județul Satu Mare România
Organizații: CNCAV DSP Călărași Ministerul Sănătății
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (2)